אודות נועם יוגה

נועם כביר

לכל מורה יש את סגנון ההוראה שלו, גם מורים שלמדו אותה שיטת יוגה אצל אותו מורה בדיוק יעבירו את היוגה בדרך שונה. חשוב לי לציין כמה עקרונות מנחים בהוראת היוגה שלי:

להיטיב עם הגוף

כל התנוחות ואופן הביצוע שלהן נבחרו בקפידה על מנת להיטיב עם הגוף.
הדגש בתרגול הוא על יצירה של אורך בשרירים, הגמשת עמוד השדרה, שמירת גמישות המפרקים, ייצוב אזורים בגוף הנוטים לעודף תנועה, וחיזוק שרירי יציבה.

קלוּת, עוצמה ודיוק בתנוחות

בשיעורים נעשית עבודה מדויקת עם הגוף בתנוחות, וניתנות הנחיות שעוזרות להבין באלו אזורים בגוף לאפשר תנועה להאריך ולמתוח אותו, ואלו אזורים לשמור יציבים והדוקים.
באופן הזה נוצר איזון בין כוח לגמישות, הגוף הופך להיות קל, אך עם זאת חזק ועוצמתי, ומפתחים יכולת החזקה של התנוחה ללא מאמץ מיותר של הגוף.

סדר והדרגתיות

בשיעורים שאני מלמד יש סדר בתנוחות, הן מחולקות לפי רמות קושי.
במהלך השיעורים נבחרות תנוחות שמתאימות לרמת המתרגלים בכיתה, לצד הגישה ההוליסטית הרואה את הייחודיות של כל אדם, כך שבמידה וקיים קושי בביצוע התנוחה ניתן לתרגל ווריאציה שלה.
עובדים בצורה רכה, מתוך הקשבה לגוף, וכך ניתן להתקדם בתרגול בהדרגתיות באופן שימנע שחיקה ופציעות, וניתן יהיה ליהנות מתוצאות יציבות לאורך זמן.

ראייה רחבה

במהלך השיעור אנו מתרגלים תנוחות מגוונות במנחים שונים של הגוף ושל עמוד השדרה. גיוון זה עוזר לשמור על הרעננות של הגוף ולהתפתחות מאוזנת של הגמישות והכוח בגופנו.

נשימות

הדגש בתרגול הוא לנשימות סרעפתיות עמוקות, כלומר שהנשימה תהיה ארוכה ואיטית ותיצור תנועה של התרחבות בצלעות. בעת הנשימות מביאים מודעות אל שריר הסרעפת ובודקים שלא נוצר שם מתח, וכן מנסים להגיע למצב בו הנשימה מתרחשת מעצמה ללא מאמץ.
לנשימות אלו יש חשיבות גדולה בחיזוק המערכת הלימפתית וניקוי הרעלים מהגוף, בנוסף לכך הן מסייעות בהרפיה ושחרור מתחים גופניים ונפשיים.

הקשבה פנימה

בתרגול אנו מפנים את הקשב פנימה ולומדים להרגיש את התחושות בגוף ואת התנועה של הנשימה המתרחשת בו.
אין כל ניסיון לנסות למנוע את המחשבות בצורה אקטיבית, אלא להתבונן פנימה וללמוד לקבל את מה שחי בתוכנו באותו רגע.