קצת על היוגה אצלי

נועם כביר

 

אם אתם קוראים את הדף הזה יכול להיות שאתם רוצים להבין איזו יוגה אני מלמד.

באמת יוצא שהרבה פעמים מגיעים אלי תלמידים אחרי שיעור שמאוד נתרמו ממנו ושואלים אותי איזו שיטת יוגה אתה מלמד?

כשמגיעה השאלה הזו אני בדרך כלל נבוך ולא כל כך יודע מה לענות.

מבחינתי מה שבאמת חשוב זה מה שהיוגה נתנה לי ועד כמה אני יכול להעביר את הידע החוויתי שצברתי הלאה. פחות חשובות בעיני התעודות הפורמליות ואיך שקוראים לשיטה.

ממה שאני רואה גם מורים שמלמדים אותה שיטה ולמדו מאותו מורה ילמדו ממש שונה, ובדרך כלל מורים וותיקים לוקחים בסוף את הידע שצברו לאורך השנים למקום הייחודי שלהם.

אני למדתי יוגה ברוח האיינגאר במשך כ-5 שנים. זו שיטת תרגול ששוהים בה בתנוחות, עם תשומת לב לפרטים קטנים ושימוש בעזרים כדי לתת למתרגל תמיכה וביטחון, ולהבין מה צריך לעשות בגוף בתנוחות.

היום אני ממשיך ללמוד ולהתפתח לעוד גישות ביוגה, אני מאוד מתחבר ליוגה קלאסית, וגם גישות של יוגה יותר דינמית. אני משלב בשיעורים גישות שונות וגם דברים שלמדתי מאומנויות הלחימה. ממה שאני חווה, לכל שיטה יש את היתרונות והחסרונות שלה.

כשמזיזים יותר את הגוף נוצר חום וזה מאוד משפר את הגמישות ונותן תחושה טובה. לעומת זאת בשהייה ארוכה בתנוחות אפשר בדרך כלל יותר לדייק ולשים לב לפרטים קטנים, וכששוהים בתנוחות מספיק זמן משהו קורה בגוף.

אבל באמת כדי להכיר מורה ולדעת מה קורה בשיעורים ואם סגנון ההוראה מתאים לכם כדאי פשוט להשתתף בכמה שיעורים שלו.

מעבר לשיטת התרגול מה שיותר חשוב בעיני כשמגיעים למורה זה החיבור איתו, עד כמה אפשר לסמוך עליו ואיך הוא כבן אדם. 

מה שחשוב לי היום כמורה ליוגה זה ללמד בגובה העיניים ולהעצים את מי שמגיעים ללמוד ממני. שירגישו שרואים אותם ושנותנים להם מענה ועוזרים להם במה שהם מבקשים.

אני מעודד לימוד וחקירה עצמית של היוגה ומשתדל לתת לתלמידים ביטחון בעצמם ובתרגול שלהם. וללמד מה שאני בעצמי מסוגל ויכול לעשות.

יש סיפור על כמה הודים שהיו צריכים לחצות נהר גועש ולא היה להם איך, פתאום הם ראו סירה בגדות הנהר וחצו בעזרתה. כשהגיעו לצד השני של הנהר הם לקחו את הסירה על הראש והתחילו ללכת איתה. כשאנשים בכפר ראו אותם הם שאלו, למה אתם סוחבים פה סירה על הראש? אז הם ענו שהסירה הזו הצילה אותם.

הסיפור הזה ממחיש משהו שקורה לאנשים באופן טבעי, לא רק ביוגה. ברגע שיש משהו שהם שחווים כהצלה, אם זו שיטת תנועה, דיאטה מסוימת, לימוד רוחני. לא מעט אנשים לוקחים את הדבר הזה שהציל אותם מאוד ברצינות, מהללים אותו והרבה פעמים בטוחים שזה מה שיעזור גם לאנשים אחרים.

בשבילי היוגה היא רק ארגז כלים שעוזר לי להגיע למקום שקט של תשומת לב לגוף ולנשימה והיא עוזרת לי לשמור על  הבריאות הגופנית-נפשית.

 

 

 

 

 

 

 

 

כתבו לי