נועם כביר
נועם כביר
נועם כביר
נועם כביר

המסע שלי ביוגה

נפגשתי לראשונה עם היוגה בתחילת שנות ה- 20 לחיי דרך אומנות לחימה שלמדתי בשם 'קונג פו וין צ'ון'. האימונים בה כללו בין היתר כיצד לבצע תנועה רכה ועוצמתית ללא מאמץ מיותר בגוף, לימודי צ'י קונג המשלבים בין תנועה לנשימה, ותרגילי גמישות מעולם היוגה.

הרגשתי מאוד טוב כשביצעתי את תרגילי היוגה והתעורר בי רצון ללמוד בצורה מסודרת ומעמיקה.

 

למה דווקא יוגה?

תמיד הייתי מאוד פעיל מבחינה גופנית בדברים שיותר מקובלים בעולם המערבי כמו שחייה, ריצה, כדורגל, והרמת משקולות בחדר כושר ואפילו למדתי קורס מדריכי חדר כושר בווינגייט בזמן הצבא. כשהתחלתי עם היוגה נדהמתי לגלות עד כמה שהגוף שלי נוקשה וחסר תנועה במנחים מסוימים ועד כמה אני לא באמת קשוב לגוף שלי ומכיר את כל החלקים בו.

בעצם הייתי מאוד חזק אבל ממש לא גמיש, במשך שנים פיתחתי כמעט רק את הכוח ודי הזנחתי את הגמישות והתנועתיות בגוף. מה שאני אוהב במיוחד בתרגול היוגה זה שיש איזון והאימון משלב תרגילי גמישות וחיזוק.

העבודה עם משקל הגוף יכולה להיות מאתגרת בהתחלה  אך עם הזמן היא מאוד משתלמת מפני שהיא מאפשרת לחזק את השרירים באופן מאוזן תוך כדי שמירת תנועתיות ובריאות המפרקים.

 

למה דווקא ללמד?

 

ההוראה היא חלק מחיי וחלק מההוויה שלי, אני רואה בהנחיה ובהעברת הידע של היוגה שליחות גדולה ואני מרגיש בר מזל שאני יכול לעסוק במשהו שעושה לי כל כך טוב בחיי ושאני כל כך אוהב לעשות.

לפני שידעתי אם ארצה ללמד יוגה, כשהייתי באמצע השנה הראשונה ללימודים, נבחרתי להיות הראשון מבין חברי לקורס המורים להחליף מורה שסיים ללמד באופן מידי. לא היה לי מושג אם זה משהו שמתאים לי ואם אני מספיק בשל, אבל היה קול בתוכי שאמר שכן ונענה לאתגר. תוך כדי תנועה גיליתי שאני יודע יותר ממה שחשבתי ושאני מצליח להעביר וללמד תנוחות לתלמידים בתחילת דרכם וגם לבעלי ניסיון. גם בתרגול, הרבה פעמים אנחנו מגלים תוך כדי תנועה שאנחנו מסוגלים ליותר ממה שחשבנו.

עם הזמן גיליתי את עצמי כמורה ליוגה, מה האיכויות שיש לי כמורה, מה ההעדפות שלי, ומה האני מאמין שלי.  כמו לכל אורך חיי המשכתי להיות אוטודידקט, השקעתי הרבה מאוד שעות ביום לתרגול אישי שבו דייקתי עוד יותר את מה שחשוב בעיני ביוגה ובהוראה, קראתי הרבה חומר מקצועי ביוגה מטובי המורים בעולם מגישות ואסכולות שונות ביוגה, וכן צפיתי בתיעוד של מתרגלי יוגה ותיקים וייחודיים מאוד מארצות רחוקות. ממש חקרתי את ההשפעה של כל תנוחה על הגוף במשך פרקי זמן ארוכים, חקרתי ורסיות שונות של כל תנוחה, בדקתי מה מתאים יותר, מה מתאים פחות, ועם הזמן פיתחתי שיטת הוראה משלי, חיה ונושמת, שקורמת עור וגידים ומשתנה לפי הצורך, אך היסודות הם יסודות איתנים שנבנו לאורך זמן.

אני נהנה לתרום לאנשים מהידע שלי, להיות חלק מהחיים שלהם ברגעים מסוימים, לראות תהליכים מבורכים שהם עוברים בחייהם דרך ההוראה שלי, ואיך שהם לוקחים את החוויות שלהם בשיעור אל היום יום שלהם.