נועם כביר
נועם כביר
נועם כביר
נועם כביר

המסע שלי ביוגה

בתחילת שנות ה-20 לחיי מצאתי את עצמי לומד הנדסת חשמל בטכניון, בעקבות חבר מהתיכון שנרשם לפקולטה שנה לפני. לא ממש ידעתי אם הלימודים יעניינו אותי ואם באמת ארצה לעסוק בכך בהמשך. במהלך הסמסטר הראשון עברתי למגמה של תואר כפול בהנדסת חשמל ופיסיקה ובסופו של דבר המשכתי בלימודי פיסיקה. למרות שהלימודים היו מעניינים, חוויתי באותה תקופה קשיים במישור האישי. התחלתי לסבול מכאבי גב שממש הקשו עלי להתרכז, הרגשתי עייף וחלש.

ניסיתי למצוא פעילות גופנית שתעזור לי לשפר את המצב הגופני שלי, וכך במהלך הלימודים התחלתי לתרגל אומנות לחימה בשם 'קונג פו וין צ'ון'. האימונים בה כללו לימוד עבודה נכונה של הגוף, כיצד לבצע תנועה רכה ועוצמתית ללא מאמץ מיותר בגוף, לימודי צ'י קונג המשלבים בין תנועה לנשימה, ובין היתר ביצענו על בסיס קבוע גם תרגילי גמישות מעולם היוגה.

למרות שעד אותה תקופה הייתי מאוד פעיל מבחינה גופנית בדברים שיותר מקובלים בעולם המערבי כמו שחייה, ריצה, כדורגל, והרמת משקולות בחדר כושר ואפילו למדתי קורס מדריכי חדר כושר בווינגייט בזמן הצבא, נדהמתי לגלות עד כמה שהגוף שלי נוקשה וחסר תנועה במנחים מסוימים ועד כמה אני לא באמת קשוב לגוף שלי ומכיר את כל החלקים בו. לא הייתי מרוצה מהמקום בו הייתי, הסתכלתי על מי שאני מהצד, על מי שאני מבפנים ועל דרכי הפעולה שלי בעולם ולא אהבתי את מה שראיתי, היה לי רצון לשינוי ולמצוא משמעות ועומק בחיי.

כך התחיל המסע הגדול של חיי, אפשר לתארו ממש כקריעת ים סוף, כשבמשך 7 שנים התכנסתי פנימה, הקדשתי את כל כולי לחקירת היוגה, להתבוננות פנימה ולאורח חיים בריא ורגוע. כדי לכלכל את עצמי בתקופה זו, עבדתי בשטיפת חדרי מדרגות ובחלוקת עיתונים. זו הייתה תקופה מאוד מאתגרת ולא פשוטה בשבילי, אך עם זאת מתגמלת לאין ערוך. בתקופה זו עברתי תהליכים פנימיים עמוקים, הפכתי להיות קשוב לעצמי, הריכוז שלי השתפר, שיניתי הרגלי תזונה ודפוסי התנהגות. הרגשתי איך בהדרגה גופי הופך לקליל, חזק וגמיש, כאבי הגב מהם סבלתי לאט לאט נעלמו, המודעות שלי לגוף הלכה וגדלה והפכתי לאדם רגוע ושליו יותר.

למה דווקא יוגה?

בשבילי תרגול היוגה נותן מענה בטוח ויעיל בשמירה על בריאותי הגופנית והמנטאלית. התנועה עוזרת לי להתחבר אל הגוף, אני מרגיש שהשליטה שלי על הגוף משתפרת, וכשאני חווה מתח או כאבים מסוימים, יש לי מעין מקום מפלט שמסייע לי להירגע ולשפר את מצבי.

בתרגול היוגה יש תרגילי גמישות וחיזוק, תרגילי נשימה וטכניקות של הרפיה ושיפור הריכוז. תרגול היוגה מאפשר לשפר את החיבור לעצמנו ואת תחושת הנוכחות ברגע.

ומה שהכי מעניין אותי בתרגול הוא האופן בו התנוחות מבוצעות, נכנסים לתנוחות תוך כדי הקשבה לגוף ובכך שומרים על שלמות הגוף. ביצוע מושלם של התנוחות איננו מטרת-העל של התרגול, אלא המטרה היא להניע את הגוף באופן שישמור עליו חזק וגמיש עם בריאות תקינה של המפרקים גם בגיל מבוגר.

לכן, יצרתי מאגר של תנוחות מצולמות ומוסרטות בדגש על אופן ביצוע התנוחה מבפנים, ולא על איך שהיא נראית מבחוץ.

למה דווקא ללמד?

ההוראה היא חלק מחיי וחלק מההוויה שלי, אני רואה בהנחיה ובהעברת הידע של היוגה שליחות גדולה ואני מרגיש בר מזל שאני יכול לעסוק במשהו שעושה לי כל כך טוב בחיי ושאני כל כך אוהב לעשות.

לפני שידעתי אם ארצה ללמד יוגה, כשהייתי באמצע השנה הראשונה ללימודים, נבחרתי להיות הראשון מבין חברי לקורס המורים להחליף מורה שסיים ללמד באופן מידי. לא היה לי מושג אם זה משהו שמתאים לי ואם אני מספיק בשל, אבל היה קול בתוכי שאמר שכן ונענה לאתגר. תוך כדי תנועה גיליתי שאני יודע יותר ממה שחשבתי ושאני מצליח להעביר וללמד תנוחות לתלמידים בתחילת דרכם וגם לבעלי ניסיון. בדומה לכך, גם בתרגול הרבה פעמים אנחנו מגלים תוך כדי תנועה שאנחנו מסוגלים ליותר ממה שחשבנו.

עם הזמן גיליתי את עצמי כמורה ליוגה, מה האיכויות שיש לי כמורה, מה ההעדפות שלי, ומה האני מאמין שלי. כפי שהייתי לכל אורך חיי, כך המשכתי להיות אוטודידקט, השקעתי הרבה מאוד שעות ביום לתרגול אישי שבו דייקתי עוד יותר את מה שחשוב בעיני ביוגה ובהוראה, קראתי הרבה חומר מקצועי ביוגה מטובי המורים בעולם מגישות ואסכולות שונות ביוגה, וכן צפיתי בתיעוד של מתרגלי יוגה ותיקים וייחודיים מאוד מארצות רחוקות. ממש חקרתי את ההשפעה של כל תנוחה על הגוף במשך פרקי זמן ארוכים, חקרתי ורסיות שונות של כל תנוחה, בדקתי מה מתאים יותר, מה מתאים פחות, ועם הזמן פיתחתי שיטת הוראה משלי, חיה ונושמת, שקורמת עור וגידים ומשתנה לפי הצורך, אך היסודות הם יסודות איתנים שנבנו לאורך זמן.

אני נהנה לתרום לאנשים מהידע שלי, להיות חלק מהחיים שלהם ברגעים מסוימים, לראות תהליכים מבורכים שהם עוברים בחייהם דרך ההוראה שלי, ואיך שהם לוקחים את החוויות שלהם מהשיעור אל היום יום שלהם.

הכשרות וניסיון מקצועי

  • קורסים באמנויות לחימה וצ'י-קונג במסגרות שונות
  • קורס מורי יוגה, המרכז ליוגה הוליסטית, חיפה
  • הסמכת מורה בכיר ליוגה, המרכז ליוגה הוליסטית, חיפה
  • קורס מורים מתקדם ליוגה, המרכז ליוגה הוליסטית, חיפה
  • הוראת יוגה במסגרת ארגונים וחברות כמו: הולמס פלייס, מדיק ספורט (בית חולים אלישע), חדר כושר 'לגוף'.